Bogreception: Det kreative nej med Lene Tanggaard

TAK TIL ALLE DER VAR MED
Dato: 3. juni 2021
Sted: Fællesstuen, Bassin 7, Aarhus Ø
Tid: 19.30 - 21.00
Pris: 0,- kr 

I Det kreative nej giver professor i kreativitet, Lene Tanggaard, nye svar på, hvordan vi kan bruge afvisning som en kreativ drivkraft.

Hun giver indblik i, hvordan vi kan omfavne de fejl og de afvisninger, vi støder på livet igennem, så de giver os positiv energi og bliver værdifulde medspillere i vores kreativitet. 

Ifølge Lene ville hun egentlig skrive en bog om fejl, indtil hun blev hjulpet på sporet af afvisninger. Som hun kompetent og behageligt redegør for i bogen med anekdoter, nye eksempler og frisk forskning, så er fejl egentlig mindre interessante. Det er afvisningerne der virkelig rykker, både for dem der afviser og dem der bliver afvist. 

Kom til reception på bogen “Det kreative nej”

Mød forfatteren og vær med i debatten om kreativitet og afvisninger. Du kan også købe dit eget eksemplar.

Læs nærmere om bogen hos Akademisk Forlag: Det kreative nej. Du kan også læse min anmeldelse: Nej betyder nej. Et nyt syn på afvisninger

%d bloggers like this:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close