Vi bruger rigtig mange kræfter på at flytte på børn, der har det svært. Vi flytter dem mellem forskellige skoler og desværre også ind og ud af psykiatrien.
Hvad med at give dem en hverdag, som de kan være i på deres præmisser?
Det er det, som Netværkskolen i Aarhus har gjort. Et inspirerende besøg hos Lone Grosen med rørende historier fra forældre, der praktisk talt havde opgivet håbet og næsten ikke kunne forestille sig en hverdag, hvor deres barn faktisk havde det godt, når de nu både kæmpede med ordblindhed og mistrivsel.
Her er et ofte rigidt system desværre en stor faktor til, at mange forældre til børn med specielle behov i tidens løb har spurgt sig selv, om de nu var gode nok forældre. For det kunne da ikke være rigtigt, at de ikke var i stand til at finde en løsning, så deres barn kunne have det godt.
Vi skal ikke stå alene med problemerne, og løsningerne er nogle, vi finder sammen som forældre og samfund. Netværksskolen er en lille skole med plads til 46 børn. Men potentialet er kæmpe, og de vil gerne udvide, så de får plads til 12 mere.
Det støtter jeg virkelig op om!


